Od pátku 14. listopadu 2014 máme ve školce na zahrádce pro děti dvě malé kozičky.

Naše Malá ZOO se rozrostla ještě o dva malé králíčky.

Ve středu 18. února se narodilo koze Líze bílé kůzle.

Koze Róze se ve čtvrtek 5.března narodily dvě kůzlata, první hnědé a druhé bílé.

Přijďte se podívat.

ZOO v Mateřince Šamotka utěšeně prospívá

Rakovník - Čtyři kozy, dvě andulky a králík. Tak přesně takový je živý zvířecí inventář Mateřské školy Šamotka v Rakovníku.

3.11.2016

A na jaře by tato malá zoo ve školce měla být obohacena ještě o morče. Ředitelka školy Iveta Weisová vysvětlila: „Na zimu ho do naší králíkárny nechceme dávat. Může být zvyklé na teplo, tak aby se mu něco nestalo."

Malá zoo je projekt, který funguje v této mateřince za podpory Města Rakovníka už od roku 2014 a utěšeně prospívá. V listopadu roku 2014 byly nejprve na tamní zahrádce ubytovány dvě malé kozičky. „Ve středu 18. února se narodilo koze Líze první bílé kůzle. Pak přišla na řadu koza Róza, které se ve čtvrtek 5. března narodila dvě kůzlata, první hnědé a druhé bílé," připomněla radostné začátky Iveta Weisová s tím, že mini zoologická zahrada v Rakovníku funguje i díky péči dětí. Iveta Weisová pro Rakovnický deník popsala, že každý den, když děti přijdou z vycházky, přinesou s sebou automaticky pro kozy větvičky na okusování. „Sbírají pro ně žaludy, kaštany. A pomáhají nám i maminky. Ty doma suší chléb, rohlíky a housky," popsala Iveta Weisová s tím, že například seno jim vozí pan Veselý z Lužné.

První kozy dostala škola darem od chovatele ze Slabec. Verunka, Kubík, Radim, Kája a Sofinka se při jejich krmení suchými rohlíky shodují: „Nejhodnější je Lízinka, ta nemá rohy a netrká. A ta krásně bílá je Sněženka a ten tmavý, to je Čert." Před časem zde byli dva králíci, Karel a Ruda. „Jenže jeden z nich, Ruda, nám bohužel uhynul a právě proto uvažujeme o morčeti," doplnila Iveta Weisová.

I letos školka dostala grant od Města Rakovníka na provoz zoo. „Zatím máme ve voliéře na zahradě dvě samičky andulek, ale máme slíbeny dva samečky, takže bychom mohli mít na jaře mladé," plánuje Weisová. Králíkárnu i voliéru zdobí výkresy dětí, které jsou pravidelně obměňovány. Na malou zoo do Šamotky se s chutí jezdí dívat děti i z jiných školek. „Nedávno tady například bylo třicet dětí z družiny ze Základní školy v Lužné," upřesnila ředitelka s tím, že pravidelně zve k návštěvě i další školy.

Autor: Jana Elznicová